آرایشی

چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم

چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم

چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم

در این مطلب 11 مورد از نکاتی که در پاسخ به پرسش «چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم» حائز اهمیت هستند را ذکر می‌کنیم و امیدواریم که برای شما مفید فایده باشند.

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  1)مرتبا از مرطوب‌کننده برای ناخن‌هایتان استفاده کنید

استفاده مرتب از کرم یا روغن دست می‌تواند بروز خط‌و‌خطوط روی ناخن‌ها را به حداقل برساند. بهتر است از مرطوب‌کننده‌ای استفاده کنید که حاوی سرامیدها یا اسیدهای آلفا هیدروکسی باشد که رطوبت را حفظ می‌کنند و باعث تقویت ناخن‌هایتان می‌شوند.

اگر هم ناخن‌هایتان خشک و شکننده شده‌اند، متخصصین پوست توصیه می‌کنند که بهتر است قبل از خواب پوست و ناخن‌هایتان را کاملا مرطوب کنید و دستکش‌های پنبه‌ای نازکی بپوشید تا به هنگامی که در خواب هستید، ناخن‌هایتان به خوبی رطوبت را جذب کنند.

 

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  2)ناخن‌هایتان را مرتب و تمیز نگه دارید

چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم: 2)ناخن‌هایتان را مرتب و تمیز نگه دارید

کوتاه نگه داشتن ناخن‌ها می‌تواند مانع از آسیب دیدن آنها در فعالیت‌های روزمره شود اما مواظب باشید که از آن طرف بام هم نیفتید و در اصلاح و کوتاه کردن ناخن‌هایتان زیاده روی نکنید. «اصلاح و کوتاه کردن مداوم ناخن‌ها می‌تواند باعث بروز خط‌و‌خطوط روی ناخن‌هایتان شود.»

ناخن‌هایتان را با استفاده از یک ناخن‌گیر استاندارد بگیرید و این کار را فقط زمانی انجام دهید که در نوک ناخن‌هایتان، سفیدی مشهود باشد و هرگز هم تمام این قسمت سفیدرنگ ناخن‌هایتان را تا انتها نگیرید و کوتاه نکنید. با این کار ناخن‌هایتان فرصت لازم و کافی را خواهند داشت که خودشان را تا دفعه بعد ترمیم و رشد نمایند. ناخن‌هایتان را صاف و به عرض بگیرید و کوتاه کنید و قسمت‌های نوک تیز آن‌ها را با استفاده از یک سوهان بسیار نرم گرد کنید. سوهان کشیدن فوری به آن قسمت‌هایی از ناخن که شکسته یا لبه دار شده‌اند هم می‌تواند کمک خوبی برای جلوگیری از آسیب دیدن بیشتر ناخن‌ها باشد.

 

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  3)ناخن‌هایتان را نجوید

چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم: 3)ناخن‌هایتان را نجوید

پوست که شامل ناخن‌ها هم می‌شود، با ضخیم شدن به محرک‌های بیرونی پاسخ می‌دهد. «نجویدن ناخن‌ها یا پوست اطراف آن‌ها، احتمال لبه لبه شدن، شکننده شدن و خط خطی و ناصاف شدن ناخن‌ها را کاهش می‌دهد». ببینید چه چیزهایی تحریکتان می‌کنند که ناخن‌هایتان را بجوید، وقتی آنها را شناسایی کردید با مراقبه و توجه روی آنها مدیرتشان کنید تا به این طریق از آسیب به ناخن‌هایتان جلوگیری کنید.

 

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  4)
  از بافر ناخن به آرامی استفاده کنید

چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم: 4)از بافر ناخن به آرامی استفاده کنید

هرچند استفاده از بافرهای ناخن، علت اصلی زیربنایی که باعث شکل‌گیری خط‌و‌خطوط و زائده‌های ناصاف روی ناخن‌های شما شده‌اند را رفع نمی کند اما به پنهان کردن و استتار آنها به صورت مقطعی کمک می‌کند. اما یادتان باشد که خیلی آرام از بافرهای ناخن استفاده کنید چرا که آنها لایه‌ای را از روی سطح ناخن شما می‌برند و ممکن است رفته رفته ناخن شما نازک و نازک‌تر و خیلی نرم و مستعد شکستن و آسیب دیدن شوند. حداکثر هر ماه یکبار اقدام به بافر کردن ناخن‌هایتان کنید و آن هم بافر نرم و به صورت آرام.

برای اینکه با بافر کردن، ناخن‌هایتان ترک ترک نشوند به خاطر داشته باشید که حتما در جهت رشد ناخن‌ها آنها را بافر کنید و نه با حرکت به جلو و عقب.

 

 

 

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  5)با ماهک ناخن‌هایتان کاری نداشته باشید

چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم: 5)با ماهک ناخن‌هایتان کاری نداشته باشید

ماهک ناخن‌هایتان را نجوید یا به عقب فشار ندهید؛ با این کار می‌توانید از پدید آمدن خط‌و‌خطوط و ظاهر ناصاف بر روی ناخن‌هایتان جلوگیری کنید. « ماهک ناخن تنها مانعی است که آلودگی‌ها و عفونت‌ها را از بافت انگشت‌ها دور نگه می‌دارد.» نه تنها آلودگی‌ها و عفونت‌ها می‌توانند به ساختمان ناخن‌ها آسیب بزنند و احتمالا باعث بدشکلی آنها شوند بلکه به عقب فشار دادن ماهک ناخن‌ها می‌تواند باعث آسیب دیدن ناخن‌ها شود و موجب بروز خط‌و‌خطوط دائمی روی ناخن‌ها شود.

 

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  6)ناخن‌هایتان را کمتر در معرض آب قرار دهید

چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم: 6)ناخن‌هایتان را کمتر در معرض آب قرار دهید

هر وقت ضروری بود دستانتان را بشویید اما سعی کنید خیلی مکرر آنها را نشویید. شستن مکرر دست‌ها باعث می‌شود پوستتان از چربی‌ها و نرم کننده‌های طبیعی‌اش تهی شود که این امر منتج به خشکی و حتی اگزمای پوست می‌شود و این موارد می‌تواند باعث بروز تغییراتی در ناخن‌ها شود. در فعالیت‌هایی هم که دست‌ها به مدت طولانی در معرض آب قرار دارند مثل شستن ظرف‌ها هم همین موضوع مصداق دارد و نباید از آنها غافل بود.

سلول‌های ناخن، آب را جذب و انبساط پیدا می‌کنند و وقتی که خشک می‌شوند، منقبض می‌شوند و این می‌تواند پیوند بین سلول‌های ناخن‌ها را به مرور زمان ضعیف‌تر کند.

وقتی لازم است دست‌هایتان را بشویید، بهتر است از صابون‌های مرطوب‌کننده دست‌ها استفاده کنید و پس از شستشو هم از مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید. اگر بنا به شرایط خاصی که دارید مجبورید مدام دستانتان را در معرض آب قرار دهید از دستکش‌های لاستیکی برای محافظت از پوست دست‌ها و ناخن‌هایتان استفاده کنید و اگر این امکان برایتان فراهم نبود حتما از مرطوب‌کننده به طور مرتب برای دست‌هایتان استفاده کنید.

 

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  7)رژیم غذایی سالمی داشته باشید

هر چند خیلی به ندرت پیش می‌آید اما گاهی اوقات بروز خط‌و‌خطوط روی ناخن‌ها می‌تواند نشانه‌ای از یک وضعیت سیستمی نهفته و یا کمبود ویتامین باشد. داشتن یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند به شما کمک کند تا میزان کافی ویتامین برای جلوگیری از شکل گیری خط‌و‌خطوط روی ناخن‌هایتان دریافت کنید. بهتر است که 20 تا 30 درصد از کالری شما از طریق چربی‌های مفید (مثل روغن زیتون، مغزها و دانه‌های روغنی) تامین شود، 20 درصد از طریق پروتئین‌ها ( مثل گوشت لخم،‌ ماهی، لوبیا) و 45 تا 50 درصد از طریق کربوهیدرات‌های سالم (مثل میوه‌ها، سبزیجات، غلات).

وقتی رژیم غذایی تان را سفت و سخت‌تر می‌کنید، آن دسته از غذاهایی را که معروف هستند به رشد ناخن‌ها کمک می‌کنند در رژیم غذایی تان حفظ کنید مثلا محصولات لبنی از قبیل شیر،‌ پنیر، ماست،‌ بایوتین‌ها مثل سبزیجات، تخم مرغ، مغزها و روی مثل گوشت لخم، ماهی،‌اسفناج و قارچ.

 

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  8)از تقویت‌کننده‌هایی برای ناخن‌هایتان استفاده کنید که متخصصان پوست تجویز می‌کنند

اگر ناخن‌هایتان می‌شکنند یا ترک ترک می‌شوند و یا روی سطح آنها صاف نیست و خط‌و‌خطوط دارند، می‌توانید به متخصص پوست مراجعه کنید و ممکن است او برایتان تقویت‌کننده سطحی ناخن تجویز کند که به استحکام ناخن‌هایتان کمک خوبی می‌کند.

ممکن است باخودتان بگویید خب چرا پیش متخصص پوست بروم، خودم به داروخانه می‌روم و از تقویت‌کننده‌های سطحی ناخن که به صورت OTC یا همان بدون تجویز به مشتریان ارائه می‌شوند استفاده می‌کنم. باید بگوییم که این دسته از تقویت‌کننده‌های OTC معمولا حاوی فرمالدئیدها هستند که به صورت مقطعی و کوتاه مدت باعث استحکام ناخن‌هایتان می‌شوند اما در بلندمدت برعکس باعث می‌شوند که ناخن‌هایتان شکننده‌تر و ضعیف‌تر شوند. از طرف دیگر،‌ تقویت‌کننده‌های ناخنی که متخصصان پوست تجویز می‌کنند حاوی مواد شیمیایی‌ای می‌باشند که نه تنها باعث افزایش استحکام ناخن‌ها می‌شوند بلکه باعث حفظ رطوبت هم می‌شوند و به این وسیله جلوی شکنندگی ناخن‌ها را می‌گیرند.

 

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  9)از محلول‌های پرکننده خط‌و‌خطوط روی ناخن استفاده کنید

چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم: 9)از محلول‌های پرکننده خط‌و‌خطوط روی ناخن استفاده کنید

متاسفانه لاک‌ها خط‌و‌خطوط و برآمدگی‌های روی ناخن‌ها را مخفی نمی کنند بلکه بیشتر توجه را به آنها جلب می‌کنند. «اگر بعد از لاک زدن از محلول‌های پرکننده خط‌و‌خطوط روی ناخن‌ها استفاده کنید باعث می‌شود تا ظاهر ناخن‌هایتان صاف و صیقلی‌تر به نظر برسد».

 

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  10)لاک ناخنی انتخاب کنید که استفاده از آن بر روی ناخن‌هایتان آسان باشد

چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم: 10)لاک ناخنی انتخاب کنید که استفاده از آن بر روی ناخن‌هایتان آسان باشد

برای مانیکور ناخن‌هایتان از لاک‌های معمولی استفاده کنید که نسبت به لاک‌های ژله‌ای و اکریلیک صدمه و آسیب کمتری به ناخن‌هایتان وارد می‌آورند. «همانطور که می‌دانید در فرایند بکارگیری لاک‌های ژله‌ای و اکریلیک، برای چسبیدن بهتر لاک‌ها، روی سطح ناخن‌ها قدری خراش داده می‌شود که این باعث آسیب دیدن ناخن‌هایتان می‌شود. این نوع از مانیکورها علاوه بر اینکه علت اصلی پدید آمدن خطوط افقی بر روی سطح ناخن‌ها هستند، باعث تغییر PH ناخن‌ها هم هستند که این امر برمیزان استحکام آنها تاثیر می‌گذارد.

در ضمن، لاک‌پاک‌کن‌های اَسِتونی برای پاک کردن انواع لاک‌ها بسیار عالی هستند اما می‌توانند باعث آسیب به ناخن‌ها و پوست اطراف آنها شوند. لاک‌پاک‌کن‌های غیر اَسِتونی شاید به سرعت و قدرت لاک‌پاک‌کن‌های اَسِتونی نتوانند لاک‌ها را از بین ببرند اما این کار را انجام می‌دهند و ملایم‌تر هستند و آسیب کمتری به ناخن‌هایتان وارد می‌کنند.

 • چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم:
  11)به ناخن‌هایتان استراحت بدهید

در مانیکور کردن ناخن‌ها، ناخن‌ها به مدتی طولانی در معرض آب قرار می‌گیرند و وقتی این کار به صورت مکرر انجام شود می‌تواند باعث خشک شدن ناخن‌ها و پوست اطرافش و در نتیجه ضعیف شدن آنها و شکنندگی بیشتر آنها شود.

لاک‌پاک‌کن‌ها هم با رطوبت زدایی هر چه بیشتر و دگرگون‌سازی مشخصه‌های شیمیایی سطح ناخن‌ها مزید بر علت می‌شوند. هر بار توانایی سلول‌های ناخن‌ها برای حفظ پیوند محکمشان با یکدیگر ضعیف و شعیف‌تر می‌شود و این امر منتج به شکنندگی ناخن‌ها و ایجاد شیارها و خط‌و‌خطوط برجسته روی ناخن‌ها می‌شود.

اگر ناخن‌هایتان در حال خشک شدن و یا شکننده شدن هستند و متوجه شده‌اید که روی سطح ناخن‌هایتان خط‌و‌خطوط برجسته‌ای در حال شکل گرفتن است، توصیه می‌شود که سه تا چهار هفته‌ای دست از مانیکورکردن ناخن‌هایتان بردارید و اجازه دهید آنها رشد کنند و دوباره استحکامشان را به دست آورند. در این فاصله می‌توانید از کراتین درمانی به منظور بهبود هر چه بهتر و سریعتر ناخن‌هایتان بهره بگیرید.

 

جمع‌بندی

سعی کردیم در این مطلب به صورت جامع پاسخی درخور به این پرسش و دغدغه بسیاری از شما مخاطبین گرامی پاسخ دهیم که چگونه ناخن‌هایی بدون خط‌و‌خطوط داشته باشیم. اشاره کردیم که بایستی به صورت مرتب از مرطوب‌کننده‌ها برای ناخن‌ها استفاده کنیم، آنها را مرتب و تمیز نگه داریم، ناخن‌ها را نجویم، از بافر ناخن به آرامی استفاده کنیم و نه با شدت،‌ ماهک ناخن‌ها را به عقب فشار ندهیم، ناخن‌ها را کمتر در معرض آب قرار دهیم، رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشیم، از محلول‌های پرکننده خط‌و‌خطوط ناخن یا همان Ridge filler استفاده کنیم،از لاک‌های متعارف که استفاده از آنها بر روی ناخن‌ها آسان است به جای لاک‌های ژله‌ای و اکریلیکی استفاده کنیم و اینکه بین مانیکور کردن‌ها سه تا چهار هفته فاصله بیاندازیم تا ناخن‌ها بتوانند استراحت کافی داشته باشند و خودشان را ترمیم کنند.

باعث افتخار است که از صفحه ما در اینستاگرام هم دیدن بفرمائید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *