آرایشی

چگونه از شر شوره موی سر خلاص شویم

چگونه از شر شوره موی سر خلاص شویم

شوره موی سر مشکلی نسبتا شایع است و تا 50% از افراد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
جای نگرانی نیست با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا بدانیم چگونه از شر شوره موی سر خلاص شویم. راهکارهای علمی از بین بردن شوره موی سر را بررسی می‌کنیم و با استفاده از آنها موهایی بدون شوره خواهیم داشت.

 

مهمترین مشخصه‌های شوره موی سر عبارتند از خارش و پوست پوست شدن کف سر اما ممکن است چربی یا احساس سوزن سوزن شدن در کف سر هم از جمله علایم این وضعیت باشد.

 

علت اصلی بروز شوره سر درماتیت سبوره‌ای (seborrheic dermatitis) ، حساسیت به محصولات بهداشتی موی سر و رشد نوعی از قارچ است که در موی سر زندگی می‌کند.

هر چند در داروخانه‌ها محصولات بهداشتی بدون نیاز به تجویز پزشک زیادی برای درمان این مساله وجود دارند اما درمان‌های طبیعی هم برای آن وجود دارد که می‌توانند موثر باشند.

  • روغن درخت چای را امتحان کنید

در طول تاریخ از روغن درخت چای برای درمان ناخوشی‌های مختلفی استفاده شده است از آکنه گرفته تا پسورزیازیس.
همچنین اثبات شده است که خواص ضد‌التهابی و ضد‌میکروبی قوی‌ای دارد که می‌تواند علایم شوره موی سر را کاهش دهد.
در حقیقت بنابر مطالعه‌ای که صورت گرفته، روغن درخت چای در مقابله با سویه‌ای از قارچ‌ها که مسبب بروز درماتیت سبوره‌ای و  شوره موی سر هستند اثربخش است.
در مطالعه‌ای دیگر اثربخشی روغن درخت چای بر رفع شوره سر مورد بررسی قرار گرفت به این صورت که طی 4 هفته به 126 نفری که در این مطالعه شرکت کرده بودند به صورت روزانه یا یک شامپوی حاوی 5% روغن درخت چای داده شد و یا دارونما.
در پایان این مطالعه روغن درخت چای از شدت علایم شوره موی سر  به میزان 41%کاست و میزان چربی سر و خارش کف سر را بهبود بخشید.

توجه داشته باشید که روغن درخت چای ممکن است باعث بروز التهاب هایی در پوست آن دسته از افراد  شود که پوست‌های حساسی دارند، از این رو بهتر است پیش از استعمال آن، آن را با چند قطره روغن نارگیل رقیق کنید.

  • از روغن نارگیل استفاده کنید

روغن نارگیل که بخاطر خواص درمانی متعددش به خوبی شناخته شده است بعنوان درمان طبیعی از بین بردن شوره سر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روغن نارگیل می‌تواند به افزایش رطوبت پوست و اجتناب از خشکی پوست کمک کند که باعث بدتر شدن شوره موی سر می‌شود.

مطالعه‌ای کوچک بر روی 34 نفر نشان داده است که روغن نارگیل به اندازه روغن مینرال در رطوبت رسانی بهتر به پوست موثر است.

مطالعه‌ای دیگر حاکی از آن است که روغن نارگیل می‌تواند به درمان اگزما کمک کند که وضعیتی است که به بروز شوره موی سر کمک می‌کند.

یک مطالعه هم اثربخشی روغن نارگیل و روغن مینرال را بر اگزمای پوست مقایسه کرده و در پایان این مطالعه مشخص شده است که گروهی که به مدت 8 هفته از روغن نارگیل بر روی پوستشان استفاده کردند 68% از علایمشان کاسته شد و آنهایی که از روغن مینرال استفاده کردند تنها 38 درصد.

همچنین نتایج پاره‌ای از مطالعات آزمایشگاهی نشان داده که روغن نارگیل و ترکیبات آن خواص ضد‌میکروبی هم دارند هر چند که هنوز مطالعه‌ای در خصوص اثربخشی روغن نارگیل بر سویه خاصی از قارچ‌ها که مسبب شوره موی سر هستند انجام نشده است.

 

  • از آلوئه ورا استفاده کنید

آلوئه ورا نوعی ساکولنت است که از آن به کرات در ساخت محصولات و لوازم بهداشتی و آرایشی و پمادها و کرم‌ها استفاده می‌شود.

از آلوئه ورا برای درمان وضعیت‌های پوستی مثل سوختگی ها، پسوریازیس و تبخال‌ها استفاده می‌شود.

آلوئه ورا می‌تواند در برطرف کردن شوره موی سر هم موثر باشد.

بنابر نتایج مطالعه ای، خواص ضد‌باکتریایی و ضد‌قارچی آلوئه ورا می‌تواند به پیشگیری از شوره موی سر کمک کند.

نتایج مطالعه‌ای آزمایشگاهی حاکی از این است که آلوئه ورا در مقابله با انواعی از قارچ‌ها موثر است و می‌تواند به کنترل عفونت قارچی‌ای که باعث ریزش موی سر می‌گردد کمک کند.

نتایج مطالعات آزمایشگاهی همچنین نشان داده‌اند که آلوئه ورا می‌تواند التهاب‌های پوستی را هم بهبود ببخشد و به این طریق از میزان علایم بکاهد.

  • سطح استرستان را کاهش دهید

بسیاری از محققان باور دارند که استرس بر بسیاری از وضعیت‌های بهداشتی و پزشکی افراد اثر دارد. استرس می‌تواند بر هر چیزی تاثیرگذار باشد از وضعیت‌های مزمن پزشکی گرفته تا بر سلامت روانی.

هر چند خود استرس باعث بروز شوره موی سر نمی شود اما می‌تواند به تشدید علایمی مثل خشکی و خارش پوست کمک کند.

قرار داشتن در معرض استرس بالا به مدت طولانی می‌تواند فعالیت سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند.

سیستم ایمنی تضعیف شده می‌تواند توانایی بدنتان برای مقابله با بعضی از عفونت‌های قارچی و وضعیت‌های پزشکی که می‌تواند به بروز شوره سر بیانجامد را بکاهد

در مطالعه‌ای بر روی 82 نفر که مبتلا به درماتیت سبوره‌ای بودند که یکی از علل اصلی بروز شوره موی سر است مشخص شد که اکثر این افراد پیش از ابتلا به درماتیت سبوره‌ای زندگی پر‌استرسی داشته اند.

برای اینکه سطح استرستان را تحت کنترل درآورید از یوگا، مراقبه، نفس عمیق و رایحه درمانی بهره بگیرید.

 

  • سرکه سیب را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید

در تحقیقاتی که انجام شده منفعت‌های پزشکی متعددی را به سرکه سیب اسناد کرده‌اند ازجمله بهبود بخشیدن به حساسیت به انسولین و کاهش وزن.

همچنین غالبا از سرکه سیب بعنوان درمانی طبیعی برای شوره موی سر استفاده می‌شود.

عده‌ای معتقدند که اسیدی بودن سرکه سیب به تحریک ریزش سلول‌های مرده پوست کف سر کمک می‌کند.

عده‌ای هم معتقدند که PH پوست را تنظیم می‌کند و به این طریق از رشد قارچ‌ها می‌کاهد و در نتیجه مانع از شوره موی سر می‌شود.

با این حال، هیچ یک از این ادعاها در پژوهش‌های علمی اثبات نشده‌اند و صرفا بر اساس شواهد و قرائن غیرقابل اتکا و غیرعلمی هستند.

حالا که مطلب بالا گفته شد بایستی بگوییم که در مطالعاتی آزمایشگاهی نشان داده شده است که سرکه سیب و ترکیبات آن از رشد بعضی از قارچ‌ها جلوگیری می‌کنند.

اگر خواستید سرکه سیب را امتحان کنید چند قطره از آن را به شامپویتان و یا به عصاره گیاهی دیگری اضافه کنید و مستقیما آن را بر روی مو و کف سرتان استعمال کنید.

 

  • آسپرین را امتحان کنید

اسید سالیسیلیک (salicylic acid) یکی از ترکیبات اصلی در آسپرین است که خاصیت ضدالتهابی آسپرین بابت آن است.

اسید سالیسیلیک علاوه بر آسپرین در بسیاری از شامپوهای ضد‌شوره موی سر هم وجود دارد.

اسید سالیسیلیک به خلاص شدن از شر پوست خشک شده و سلول‌های پوستی مرده کمک می‌کند و باعث می‌شود تا آنها راحت‌تر از سطح پوست سر جدا شوند و بریزند و از بین بروند.

در یک مطالعه به 19 نفر که مشکل شوره موی سر داشتند شامپوهایی حاوی پیروکتون اُلامین به همراه اسید سالیسیلیک یا زینک پیروتیون (zinc pyrithione) داده شد

هر دوی این شامپوها بعد از 4 هفته میزان شوره موی سر را کاهش دادند اما شامپویی که حاوی اسید سالیسیلیک بود در رفع پوست‌های خشک شده و مرده پوست موثرتر بود.

برای درمان آسان و راحت شوره موی سر دو قرص آسپرین را له کنید و پودر آن را به شامپویتان اضافه کنید و با آن سرتان را بشویید.

 

  • امگا 3 بیشتری مصرف کنید

اسیدهای چرب امگا 3 نقش مهمی در بدن ایفا می‌کنند.

آنها نه تنها غشای سلولی‌ای که سلول هایتان را احاطه کرده‌اند می‌سازند بلکه در عملکرد قلب، سیستم ایمنی و ریه هایتان هم نقش اساسی دارند.

امگا 3 در سلامت پوست نقشی حیاتی دارد. آنها به مدیریت تولید روغن و چربی و نیز مدیریت آبرسانی کمک می‌کنند، به بهبود و تسریع در بهبود زخم‌ها کمک می‌کنند و از پیری زودرس جلوگیری می‌کنند.

کمبود امگا 3 در بدن به صورت مجموعه‌ای از علایم بروز می‌یابد از جمله خشکی پوست، خشکی موی سر و شوره موی سر.

امگا 3 همچنین  می‌تواند التهاب‌ها را کاهش دهد و به این دلیل می‌تواند در تخفیف علایمی نظیر حساسیت‌های پوستی و شوره موی سر موثر باشد.

ماهی‌های چرب مثل قزل آلا و سالمون منبع غنی اسیدهای چرب امگا 3 هستند.همچنین می‌توانید از روغن ماهی به عنوان مکمل درغذاهایتان استفاده کنید و یا از منابع دیگر امگا 3 مثل گردو و دانه کتان و تخم شربتی  استفاده کنید.

 

  • پروبیوتیک بیشتری مصرف کنید

پروبیوتیک نوعی باکتری مفید است که برای سلامت بدن سودمند است.

خواص بالقوه زیادی برای پروبیوتیک‌ها ذکر شده است از جمله محافظت از بدن در مقابل آلرژی ها، کم کردن کلسترول خون، کمک به لاغری و از دست دادن راحت‌تر وزن.

پروبیوتیک‌ها می‌توانند به سیستم ایمنی بدن کمک کنند و کارایی آن را بهبود ببخشند و به این طریق به بدن در مقابله با قارچ هایی که مسبب شوره موی سر هستند کمک کنند.

در حقیقت در مطالعه‌ای به مدت 56 روز پیاپی به 60 نفر که مشکل شوره موی سر داشتند پروبیوتیک داده شد و نتایج حاکی از آن بود که شوره موی سر آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

همچنین در مطالعاتی نشان داده شده است که پروبیوتیک‌ها برای کاهش علایم بیماران مبتلا به اگزما و درماتیت پوست هم مفید هستند به خصوص در نوزادان و بچه ها.

پروبیوتیک‌ها به صورت مکمل‌های غذایی هم در داروخانه‌ها وجود دارند که مصرف دز مناسبی از آنها را ساده‌تر می‌کند.

 

  • از جوش شیرین استفاده کنید

جوش شیرین که این روزها در کابینت‌های تمامی آشپزخانه‌های دنیا یافت می‌شود یکی از درمان‌ها و راه حل‌های فوری، راحت و دم دستی در کمک به رفع شوره موی سر است.

عده‌ای اعتقاد دارند که جوش شیرین بعنوان یک تراش نرم پوست عمل می‌کند و سلول‌های مرده پوست و پوست‌های خشک ترک ترک شده را از سطح پوست سر می‌تراشد و می‌زداید و خارش پوست سر را کاهش می‌دهد.

جوش شیرین خاصیت ضد‌قارچی هم دارد که می‌تواند در درمان شوره موی سر کمک کننده باشد.

در مطالعه‌ای در محیط آزمایشگاهی اثر و خاصیت ضد‌قارچی جوش شیرین بر روی بعضی از متعارف‌ترین سویه‌های قارچی که باعث عفونت‌های پوستی می‌شوند ارزیابی شد.

پس از هفت روز جوش شیرین موفق شده بود در 79% از نمونه‌ها از رشد قارچ‌ها به طور کامل جلوگیری کند.

در مطالعه‌ای دیگر اثر جوش شیرین بر 31 نفر از افرادی که مبتلا به پسوریازیس بودند بررسی شد.

نتایج نشان داد که تنها پس از سه هفته درمان از طریق حمام جوش شیرین هم خارش پوست و هم التهاب آن را به میزان چشمگیری کاهش داد.

برای اینکه بهترین نتیجه را از جوش شیرین بگیرید، بهتر است آن را مستقیما روی موهای خیس شده سرتان استعمال کنید و با انگشتانتان آن را روی کف سرتان ماساژ دهید و یکی دو دقیقه اجازه دهید روی سرتان بماند و سپس طبق معمول شامپو بزنید و سرتان را بشویید.

 

مخلص کلام

اگرچه شوره موی سر مساله‌ای ناخوشایند و آزاردهنده است اما درمان‌های طبیعی زیادی برای کمک به تخفیف علایم آن و خلاص شدن از آن وجود دارد.

این بار اگر متوجه شوره یا پوست‌های ریز مرده در بین موهایتان شدید چند مورد از این درمان‌های طبیعی را امتحان کنید.

می توانید آنها را به تنهایی استعمال کنید و یا به منظور اثربخشی بیشتر به همراه شامپوهای ضد‌شوره مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *